• Slide

Üreter:

Böbrek ile mesaneyi birbirine bağlayan, idrar iletimini sağlayan bir çift kanaldır. Bu kanalın 3 tane anatomik bölgede darlığı mevcuttur. Bu darlıklar böbrekten çıkış yeri, iliak damarları çaprazladığı yer ve mesaneye giriş yeridir.

Üreter taşları:

Böbrekten düşen taşların bu kanalın dar bölümlerinde tıkanması sonucu şikâyet verir. Üreter kendi başına taş üreten bir yapı değildir. Böbrekten düşen taşlar bu darlık alanlarından geçemediğinde idrarın içindeki maddelerin taşın üzerine kristalleşmesiyle taş boyutu büyür ve şikayetler oluşturmaya başlar.

Özellikle 5mm’nin üzerindeki taşlar idrar ihtarına sorun oluşturacağı için böbrekte idrarın birikmesine bağlı olarak hidronefroza (böbrek şişmesine) ve çok şiddetli ağrıya sebep verir.

Üreter taşı belirtisi;

-Yan ağrısı

-Kasık ağrısı

-Yan ağrısının kasığa kadar yayılması

-Sık sık idrar hissi

-İdrarda kanama

Eğer enfeksiyonda bu duruma eşlik ederse bu semptomlara ek olarak ateş ve idrarda yanma görülebilir.

 

Üreter taşlarında 3 tane tedavi yöntemi vardır.

1)Spontan düşmesini beklemek: Doktorunuz tarafından taş boyutu küçük, yerleşim yeri uygun ve ağrınız inanılmaz derecede değilse kanal genişletici ve üreterde ki ödemi azaltıcı ilaçlar verilerek 3-10 gün taşın kendi kendine düşmesi beklenebilir.

2)ESWL (Dışardan ses dalgalarıyla taş kırma): Eğer taş üreterin üst ve orta bölümünde çok büyük olmayan, böbrekte şişliğe sebep olmamışsa bu geleneksel eski tedavi yöntemi uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki ESWT tedavisinin yararları kadar zararı da mevcuttur. Bu nedenle doktorunuzla detaylı görüşmeniz önerilmelidir.

3)Endoskopik üreter taşı tedavisi (URS ile Lazer): Bu yöntem hızlı, taşı görerek kırmamızı sağladığından başarı şansı en yüksek ve altın standart tedavi yöntemidir. Bu yöntemde hastaya genel anestezi verilerek üretra denilen idrar dış çıkış deliğinden özellikli üzerinde kamera ve çalışma kanalı bulunan aletler ile giriş yapılır. Taşa kadar çıkılıp taş lazer, pnomotik veya ultrasonik enerji kaynaklarıyla kırılır. Büyük parçalar taş pensleri ve basket kateterler yardımıyla dışarı alınır. Çok küçük parçalar kendiliğinden düşmeye bırakılabilir. Ayrıca bu tedavi sırasında üretere taşın vermiş olduğu hasara bağlı gelişen darlık ve ödemler için çift J kateter (DJ) işlem sırasında aynı seansta yerleştirilir.

Sosyal Paylaşma