• Slide

Sigara kesin olarak kanser yapar

Sigaranın kesin olarak bilinen kanserojen (kanser yapıcı) etkisi vardır. Toplumda sigara ve tütün mamüllerinin içilmesi akciğer kanseriyapar gibi bilinse de aslında sigara cilt kanserinden tutunda mesane kanserine kadar birçok kanser için çok önemli bir risk faktörüdür. Özellikle sigaranın içindeki nitrozaminler ve 400 tane net bilinen kanser yapıcı moleküller daha duman dudağımıza değdiği an zararlı maddeler kan dolaşımına geçer. Ve hedef olan organlarda kanserojen etki gösterirler. Özellikle ürolojik kanserlerin çoğunun düzeltilebilir önemli bir nedeni sigaradır.

Ürolojik kanserler ve sigara ilişkisi

Yapılan araştırmalara göre mesane kanserine yakalananların %95’i sigara kullanıyor. Sigara mesane kanseri riskini en çok  yükselten çevresel en önemli etkendir. Bu risk içilen sigara adedine, zamanına ve duman yoğunluğuna göre değişebiliyor. Sigara içen bir kişinin içmeyen kişiye oranla mesane kanserine yakalanması riski 4 kat daha fazla. Sigarayı bırakan kişide risk tamamen geçmiyor ama en azından azalıyor.

Ayrıca tedavi edilmiş mesane kanseri sonrası kişinin sigara içmeye devam etmesi nüks riskinide yükseltmektedir. Öyleki mesane kanserinden dolayı tedavi gören hastaların çoğu avrupa ülkesinde sigara içimine devam etmesi halinde tedavileri red edilebiliyor. Hastalığın sıklıkla görüldüğü yaş aralığı ve cinsiyet 55-60 yaş arası çoğunluğu erkeklerdir. Sigara kanserin oluşmasında etkinlik gösterdiği gibi ilerlemesinde de büyük rol oynuyor.

Ayrıca sigara böbrek kanseri ve üreter kanserlerinin de önde gelen sebeplerindendir. Üreter; böbrek ve mesaneyi birbirine bağlayan bir kanaldır. Bu kanalın natürü mesane ile aynı olduğundan sigara içimi ile zarar oranı ciddi derecede artmaktadır.

Özellikle mesane kanseri için eskiden hastalığa yakalanma oranı kadın/erkek 1/5,1/6 iken son yıllarda kadınlarda sigara içiminin artmasıyla kadın erkek oranı neredeyse eşitlenmiş gözükmektedir.

Bu nedenle pasif içicilik dahil olmak üzere sigara, tütün ve tütün mamüllerinden uzak durmak genel olarak kanser riskini azaltmaktadır. İçmeyin, içirtmeyin...

Sosyal Paylaşma